Getting Paid to Shop

I couldn’t wait to tell you all of my bargains for last week.  You will be on the edge of your seat as well.
First,  I had a raincheck for Cheerios at Stop & Shop. Now for my regular followers, you know that I have way too many boxes of Cheerios at this point. But this was a deal I could not pass up.
Regular price is $4.49 a box.  Of course I would NEVER pay that.
I had a raincheck for $2.49 from the last time it was on sale, but if I bought 5 that lowered the price to $1.49 each.
I bought 10.
The total would’ve been $14.90, but I had my $.50 coupons that double X 10.  I paid $4.90!!!
BUT WAIT, Stop & Shop this week has a sale on Cheerios, buy 3 and get free $4.00 off milk.  I bought 10 boxes.  You guessed it- I got 3 free gallons of milk.
Let’s see… I paid $4.90 for 10 boxes of Cheerios & 3 gallons of milk.  Total retail value of these items is $56.90.
Unbelievable!
c3d252e77f8a7e42ef094e6ac275bb2df0a97867113beb08e0893952bd55f3fc
Next, when you buy 2 Pepcid AC you get a $13 value toward a movie ticket.  If the cost of the movie is less than $13, the movie is free.
There is a coupon online for Pepcid AC for $1.00 off. If you buy 2 of them for $6 each minus the $2 you would then pay $10.
Bottom line, you are making $3 on the deal.
freemoviw
I saved the best for last.
Last week at Kohl’s small appliances were on sale for $16.99, $4.99 after a rebate.
But I can do a lot better.
You can buy up to 40 appliances (5 of each of the 8 appliances that were on sale). I bought 7 appliances for $118.93.
I then took off 15%(code is on Dan’sDeals), making the price $101.09.
Since I purchase it on through E-bates, I got an additional 3% off , making the price $98.05.
You also get $10 Kohl’s cash for every $50 spent plus an additional $5 off for every $100 spent. That brings the price down to $73.05.
I hope you are still following because it gets much better.
The rebate is $12 per item, that brings down the total cost to -$10.94. tax is $8.72.  The total cost with tax is -$2.22 for 7 items.
Of course, I made sure to use my Chase Freedom card which has 5% back on department stores this quarter. 5% on the $101.09 gives me another $5.07 off, bringing my effective total to -$7.27.
Amazing!
appliances
That’s the Eric the Cheapskate way of buying.
Advertisements

Family Vacation

Last week I went on a three day vacation with my family.

 

The first stop and first bargain of the trip was in Ocean City, N.J. We wanted to go jet skiing and parasailing. Normally, jet skiing is $60 each for a half hour and parasailing is $80 each. I figured out that the jet skiing and parasailing places were next door to each other and asked if there was some kind of combination ticket I could get. There was! I bought four combination tickets for jet skiing and parasailing at $90 each for a total of $360. A savings of $200!

ocean-city-parasail

As I entered Ocean City, I made sure to stop at the Welcome Center to check out the tons of coupons that they have, such as buy one get one free coupons to multiple items and stores on the boardwalk.  We took advantage of the free video game coupon at Jilly’s arcade, which was a lot of fun.

l_20150702-ocean-city-nj-wins-1200

We weren’t sure what to do at night. There was a show in Ocean City and a show at Tropicana in Atlantic City, but they both were pricy and carried a heavy service charge.

Why am I paying a service charge?  I’m already paying an entrance fee! Not interested.

 

So, what did we do? We went to Borgata in Atlantic City.  They had a comedy show that would have cost me $20 plus fees. Did I pay that?  NO! I got in for free because my sons played at the casino (probably lost) which entitled them to free tickets.  By the way, the show was great.

borgata

The next day we went to Cape May to do Dolphin watching on a two-hour boat ride. The price was $30 per adult. Did I pay that?  NO!!  Instead of paying $120, there was a Groupon for $27. Did I pay   $27? No, I didn’t. I waited for Groupon to have a 20% off sale. That’s $21.60. But wait, I bought it through Ebates and saved another 6%. I paid $20.30 for four tickets. A savings of $99.70.

dolphins

Our last day we spent in Atlantic City. We started with our usual breakfast of muffins, danishes, bagels, English muffins, waffles, OJ, coffee and hot and or cold cereal.  All free included with our Clarion room stay.

 

The afternoon was hot in Atlantic city, but the free airshow was a delight.

airshow

When I got home I noticed this week’s Shop and Stop circular.  They are selling Cheerios cereal for $2.49 a box but if you buy five you save a dollar on each. But wait, find a manufacturer’s $.50 off coupon for Cheerios that S&S doubles, and you just hit a home run.  $2.49-$1.00-$.5-$.5 = $.49 for each box.  Not only is that a bargain but the $.50 off per gallon of gas is also a nice windfall.

If you buy five Blue Bunny ice creams at two for $7 and get the $.75 off coupon that they double, the total cost is $10. The savings on gas alone is $.50 per gallon x 20 gallons = $10 — it’s a no-brainer!  That’s how you save big time.

Eric the Cheapskate, signing off.

Sunday Funday

What a great day I had last Sunday.

I used my free movie voucher that I got from Stop & Shop for purchases in a particular category (Chobanis). The voucher was worth $13 off any movie. If you go to the Roosevelt movie theater before 12:00 pm, it costs $6.27 a person, so I was able to take my wife to see Dunkirk for free since we were still under the $13 for both of us.

movies

In the afternoon I went to the Haimesh takeout on Central Ave. For $20 I was given two 2 lb. tins to fill to the rim with at least four items from a selection of ten they had standing on a couple of tables. In addition, they gave me a 1 lb. plastic container to fill with either potato salad or cucumber salad.  It also come with a cookie and a can of soda. What a deal!! We ate for three days.

epicmeal

My bargains for the day didn’t stop.  I went to CVS next.

A lot of stores have promotions to lure you into their stores.  Stop & Shop has “Stop & Shop” points, Walgreen’s has “Balance Reward” points and CVS has “Extra Bucks”.

I bought two Garnier Fructis Shampoos, on sale two for $6.  I also bought two large CVS mixed nuts on sale $7.99 each, 3 bottles of Pepsi for $.99 each and two Oreo cookies on sale two for $6.

My total bill was $30.95 plus tax….but not for long.

I had many coupons to use. The first one that I used was a $6 coupon that I received via email from CVS if I spent $30 or more. At least once a month CVS emails me a similar type of coupon. (We’re at $24.95. Taxes come off when you use CVS coupons!)

I had a $4 off manufacturer’s coupon for the shampoo and $1 off manufacturer’s coupon for the Oreo cookies. (We’re at $19.95)

I also received CVS coupons that I received at the store when I swiped my CVS card. I got a $5 off CVS nuts, a $1.50 off Oreo cookies coupon and $5 Extra Bucks.

Ladies and gentleman, my bill is down to $8.45!!squirrel

Plus I also got $2.50 Extra Bucks for buying the Oreo cookies to use next time.

 

What a great Sunny day I had.

 

 

Give Me Fuel, Give Me Fire, Give Me That Which I Desire

Not only did I get good buys this week, I racked in the gas points as well.

If I have not yet mentioned, when you use your Stop & Shop card, you are able to accumulate points for big discounts on Shell gas. For every 100 points, you get $.10 off a gallon of gas. The maximum you can get is $1.50 off a gal of gas up to 20 gallons, and you must use the points within 30 days or you lose them.

The key is to accumulate the maximum points, wait until your needle is right below E, fill your car with as much cheap gas as possible, rinse wash repeat.

gasneedle

There are many ways to accumulate points quickly.  The weekly ad usually shows groupings of $.30, $.40, or $.50 off a gallon of gas if you buy 4-6 items in those categories.

For example, last week I bought six Blue Bunny ice creams, six Gold Honest tea, and six boxes of Life cereal.  At $.40 off a gallon for six of each of these items, I accumulated $1.20 off a gallon of gas.

Klondike and Breyers Ice Cream were also on sale last week. Buy a total of six (mix and match) for $15, get $5 off. Now, on Stop & Shop’s website you can load digital coupons onto your card, and I had loaded $1 off Klondike bars and $1.50 off Breyers ice cream to my card. I also had a $1 off Breyers coupon and a 50 gas point bonus coupon that I received in the mail that I can apply if I purchase Breyers ice cream. So, I got three Klondikes and three Breyers’ for $15 – $5 – $1 – $1.50 – $1= $6.50 and I got 50 gas points.

I also bought a bunch of other things that I needed at the store, which brought my total above $60, triggering another digital coupon I had loaded which gave me another 250 gas points.

gaspump.jpg

So what’s with all the points?

At the end of the day, I maxed out my point totals.  I got 1200 points for the category buying, got an additional 50 for the Klondike bars and a 250-point bonus for spending $60. Total points received 1,500 = $1.50 off a gallon of gas.

I filled up my car (and an extra gas canister 😉) with the 20 gallon limit and felt like I hit a home run, saving $30.00 on gas!

So I spent a [heavily] discounted $60 on groceries and got back $30 in gas. Now that’s a deal magical enough for a wizard!

dumbledoregas

 

Red, White [and Blue] Sauce

This week at CVS there are big discounts!

They have a whole bunch of stuff you can buy in a category, where if you spend $30 or more, you get $10 Extra Bucks to use in the future at CVS.

Many of these items have manufacturer’s coupons. The combination makes my mouth water.

For example, Frank’s hot sauce is in the category and has $0.75 coupons.

So let’s say you buy twenty bottles of Frank’s hot sauce (12 oz, normally $3.79) on sale for $1.50 each = $30 , you get $10 Extra Bucks, making the price effectively $20. Now you can use twenty $.75 coupons = $15 to bring the price down to $5.

Now, once a month, I also get a $5 off coupon from CVS if I spend $25 or more on anything. So that means twenty bottles of hot sauce for…..free!

For free!!!! If it’s for free, it’s for me!

Don’t judge me; I need hot sauce. I put that stuff on everything!

Franks

Feeling self-conscious about dumping twenty-one coupons on the counter, watching the cashier scan each one, and then walking out with an entire case of hot sauce for free while she stares at you in utter disbelief? This is why self-checkout is amazing.

Alas, at this store they don’t have self-checkout, but they all know me here anyway.

cashier-stressed

Remember, the extra bucks and $5 off are only if you have a CVS card. There are multiple items in that category that have good deals, but you can only work this magic once per card.

So, I took my wife’s card to another CVS because I needed mayonnaise, too.

Hellman’s mayonnaise was in the category. You can buy ten 30 oz. (normally $6.49) jars at $2.99 bringing you to $29.90, and you still get the $10 anyway, bringing you to $19.90. Now take off ten $.75 manufacturer coupons, and the $5 CVS coupon and that brings you to $7.40 for ten jars of Hellman’s mayonnaise!

homer

Wow! Let’s break down the savings. Retail price for twenty bottles of Frank’s hot sauce and ten jars of Hellman’s mayonnaise is $140.70.

What did I pay again? Oh ya, $7.40!!!!!!!! That’s 95% off! That’s a lotta sauce!

Let’s have a party! – I’ll bring the condiments.

 

Cereal, Cookies, and Milk, Oh My!

I happened to be at Stop & Shop again today.

Cheerios were on sale, so I decided to stock up. I already have at least 30 boxes of cereal, but we go through them very quickly here, and cereal doesn’t really go bad, right?

Cheerios

So what was the deal?

The 8.9 oz Cheerios are normally $4.17 each, but they were on sale for $2.50 each. Now, they were also running a promo for $4 off if you buy any four General Mills products. That brings the total to four boxes of Cheerios for $6.

Are you following? Now watch very closely, so you don’t miss the magic.

I had four $.50 manufacturer coupons which Stop & Shop doubles! That means four boxes for $2 TOTAL! $.50 each!

 

Where do I get these coupons from, you wonder? I get manufacturer’s coupons from Coupons.com. Sure, they install a million viruses on my computer, but it’s worth it.

 

In addition to that sale, 13.3 oz packs of Oreo cookies were on sale three for $9 (usually, they’re $4.5 each). If you get the three packs, you also get $3 to use on milk, which happened to be on sale this week for $2.89/gallon (usually $4.19).

In other words, a free gallon of milk! If it’s for free, it’s for me.

What about coupons? I’m glad you asked.

I had a manufacturer’s coupon for the cookies, $1 off, so it was 3 for $8 (Coupons only double if they’re less than a dollar).

 

Cereal, milk, and cookies??? Yumm!! Sounds like my breakfast tomorrow.

Or maybe my dinner tonight.

oreo-cookies-and-milk-e1368646124688

 

Now, my freezer’s still full of ice cream that I bought two weeks ago, so my wife would kill me if I got any more. Next time we’re out of ice cream and she wants, guess what? Wait until the next sale.

But for your information, Blue Bunny ice cream was on sale 2/$7 instead of $5.69 each, and you have 4 manufactures coupons for $.75 each doubled  = $6 off, so that makes it 4 for $8. You have to buy 4 because that gets you in the higher category of $.30 in gas.

 

Wait, what’s this gas money????? More on that in a future post 😉 !

 

Just to give you the totals of my shopping trip (let’s include the ice cream for fun), 4 boxes of Cheerios, 3 packs of Oreos, 1 gallon of milk, and 4 tubs of ice cream.

Retail price of all that is about $57.13.

What I pay is………………………….$18!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

68% savings brought to you by Eric the Cheapskate!

 

 

Chobani Sale

I was almost out of Chobani yogurts from the last time I stocked up and I’d been waiting for them to go on sale for a few weeks already.

chobani

Normal price in most stores is about $1.69. Are they crazy?! I can get LaYogurt for $0.20 each and it tastes much better to me. I hate those Chobanis they taste terrible.

But my son likes them, so I get them when they’re on sale. I only buy things on sale.

The absolute most I would spend on a Chobani is $1, not a penny more, usually less. The best is 2 for $1, but usually only limited to a couple of flavors.

So, when I saw a good sale at Stop & Shop last week, I pounced.

 

Here’s how it went down.

Chobani yogurts on sale 10 for $10.

Good enough.

But on top of that, it came with a free half-gallon of orange juice! (about $3 value)

Getting better.

But wait, there’s more!

Stop & Shop has been running a promotion for a free $13 movie ticket if you buy 6 items in a certain category, which happened to include Chobani!!

 

So, I got 10 Chobani yogurts, a half-gallon of orange juice, and a movie ticket all for $10!!!

That’s worth about $32.9 retail, so I saved $22.9!! That’s like 70% off!!!

 

And that’s how you shop with Eric the Cheapskate!